Poticanje samostalnosti u jaslicama “ZNAM, HOĆU, MOGU”

U stručnoj literaturi često se naglašava važnost poticanja djece na samostalnost u svakodnevnim aktivnostima, odnosno pružanja podrške djetetu i njegovoj želji i potrebi da nešto samo napravi, istražuje i djeluje. U suprotnom, neizgrađeni osjećaj samostalnosti, samopouzdanja i spremnosti da se upusti u nove situacije, može kasnije imati za posljedicu neprilagođavanje uvjetima života i rada, konflikte sa sredinom, povlačenje u sebe i ne razvijanje pozitivne slike o sebi.

Sve što može, dijete i mora napraviti samo.
— M. Montessori

U sklopu Okitoki webinara na temu Inspiracije za novu pedagošku godinu, odgojiteljice Anamarija Plenković i Marija Zvono iz Dječjeg vrtića Škatulica, predstavile su projekt „ZNAM, HOĆU, MOGU“ namijenjen poticanja samostalnosti u jaslicama, za djecu u dobi od 1-3 godine.

Poticanje samostalnosti i samopouzdanja kod djece kroz projekt „ZNAM, HOĆU, MOGU“ Dječjih vrtića Dubrovnik

„Samostalnost i samopouzdanje se razvija kroz igru i druženje s vršnjacima, pa je  velika odgovornost na roditeljima, kao i odgojiteljima, kako naučiti dijete važnim društvenim vještinama dijeljenja, razmjenjivanja i poštivanja pravila, kako bi druženje i život u vrtiću bio užitak, a ne frustracija. Svaka razvojna dob sa sobom nosi nove aspekte samostalnosti koje treba poticati nagradama i pohvalama, pružajući djeci podršku i pomoć. Ono što svaki roditelj, ali i vrtić kao odgojno-obrazovna ustanova želi postići je dijete koje je puno samopouzdanja i samostalno s razvijenim osjećajem za sigurnošću, pripadanjem i spremnošću za suočavanjem s različitim životnim situacijama.“

Početna anketa napravljena je s roditeljima u listopadu 2020. kada je projekt započeo

U DV „Škatulica“ početkom listopada 2020.godine ponudili smo roditeljima kao voditeljice „Rastimo zajedno – podrške roditeljstvu“, anketu vezano za samostalnost djece. Saznali smo da roditelji kod kuće „nemaju vremena“ dok čekaju da njihovo dijete npr. samo obuje tenisice ili jaknu, opere ruke i zube, samostalno jede.. Primijetili smo da većina djece ne hoda, već ih roditelji nose u vrtić,  da iako razumiju jednostavne naloge npr. „pokušaj skinuti tenisice, ili nađi svoje papuče“, roditeljima je jednostavnije to napraviti umjesto njih.“ 

Važnost poticanja djece da nešto naprave sami, od najranije dobi

Odgojiteljice su kroz projekt „ZNAM, HOĆU, MOGU“ različitim informativnim i komunikacijskim kanalima pokušale osvijestiti roditelje o važnosti koju samostalnost predstavlja kod djece. Iako su im neke radnje u početku teške, i neće uspjeti iz prvog pokušaja, dijete se na ovaj način uči nositi s vlastitim neuspjehom a onda i uspjehom,

Kod aktivnosti u vrtiću, odgojiteljice predstavljaju neke od radnji koje su se poticale u sklopu jasličkih grupa „Uloga nas odgojitelja bila je da potičemo djecu na jednostavne radnje. Neke od njih su izuvanje i obuvanje, svlačenje i oblačenje, pravilno pranje ruku, samoposluživanje za vrijeme obroka, samostalno jedenje i pijenje iz čaše, pospremanje stola nakon obroka, briga o predmetima, biljkama i kućnim ljubimcima u sobi našeg dnevnog boravka, strpljivo čekanje na svoj red i kako pomoći mlađem prijatelju, te ih poticali svakodnevno  vlastitim primjerom!“

Uz samoposluživanje za vrijeme obroka, samostalno jedenje i pijenje iz čaše, djeca su učila pospremati stol nakon obroka

Uključivanje i suradnja s roditeljima

Odgojiteljice ističu koliko je važno bilo uključiti roditelje u projekt, ponuditi im informativne materijale poput edukativnih filmova i video sadržaja, letaka i brošura. Ono najvažnije i najupečatljivije za roditelje, bilo je pokazati im fotografije njihove djece koja samostalno i s ponosom, odrađuju jednostavne radnje poput pospremanja čaše na njeno mjesto, pospremanja igračaka ili obuvanja i izuvanja. Napominju kako većina roditelja nije bila svjesna koliko radnji njihovo dijete može samostalno napraviti ili ih samostalno radi u vrtiću.

Odgoj ne počinje u dječjem vrtiću, već u obitelji, stoga pružamo roditeljima mogućnost sudjelovanja u svim aspektima našeg odgojno-obrazovnog programa. Tako stvaramo međusobno poštovanje i zajedništvo, što je temelj partnerskog odnosa s roditeljima.  Odgoj djece u vrtiću nije moguće promatrati bez odgoja djece u obitelji. Već na početku pedagoške godine upoznajemo roditelje s planom i programom i nudimo im aktivno uključivanje poštujući njihove želje i mogućnosti. Partnerske odnose ostvarujemo kroz razne oblike suradnje s roditeljima:“ govore nam iz DV Škatulica.

Oblici suradnje s roditeljima koje bi preporučili su

-        Informativni oblici – časopisi za roditelje i djecu, kutić za roditelje (informacije, pregled dnevnih aktivnosti djece, plakati, likovni radovi, izjave djece, izložbe….), roditeljski sastanci ( individualni, tematski, informativni), Rastimo zajedno, ciklus radionica za roditelje

-        Suradnički oblici – roditelj volonter u skupini, roditelj gost u skupini, radionice za djecu i roditelje, Dani otvorenih vrata našeg vrtića, te razne zajedničke aktivnosti

-        Posebni oblici – posjete i zajednički izleti, završna druženja i priredbe, koncerti, javno- kulturne tematske izložbe i nastupi djece

Rezultati projekta „ZNAM, HOĆU, MOGU“

Projekt poticanja samostalnosti u jaslicama, za djecu u dobi od 1-3 godine, krenuo je s početkom pedagoške godine u 2020. Inicijalna anketa s roditeljima jasličke djece pokazala je kako roditelji vrlo malo potiču samostalnost svoje djece te da možda nisu ni svjesni, koliko je ona važna za daljnji razvoj i napredak djeteta.

U sklopu projekta „Znam, hoću mogu“ djeca su naučila:

-        Samostalno se izuti i obuti, svući i obući

-        Oprati ruke i lice

-        Sami ići na wc ( 50% djece)

-        Samostalno se posluživati tijekom obroka

-        Samostalno jesti i piti

-        Pospremiti tanjure i šalice iza obroka na kolica

-        Znamo politi cvijeće i nahraniti „Roka“, zlatnu ribicu

-        Pospremamo igračke za sobom......i još puno, puno toga

 „Nakon uloženog napora i nakon što je nešto samo napravilo, dijete će se osjećati kompetentnije i zadovoljnije. Kad dijete nešto samo želi obaviti, trudimo se podržati ga jer tako poštujemo njegove napore, izbor i odluke! Bit će svjesno da je to samostalno obavilo, a ne da je to rezultat rada njegovih roditelja, te će mu to uliti dodatno samopouzdanje i odvažnost da se upusti u daljnje kreativne poduhvate“ a odgojiteljice ističu i prednost mješovitih grupa gdje mlađa djeca promatranjem i oponašanjem, uče od starije djece kroz program „GLEDAM, VJEŽBAM, USVAJAM“.

Anketa nakon nekoliko mjeseci provođenja programa pokazuje veću osviještenost roditelja ali i samostalnost djece u svakodnevnim aktivnostima

„Mislimo da smo ovim projektom osvijestile koliko je samostalnost kod djece važna, te da kad je god to moguće kod kuće postupe na isti način , podrže svoju djecu i nastojanja odgojitelja. Negdje u brizi života izgubila se spoznaja da djeca uz prava imaju i obveze, što stoji u Deklaraciji o ljudskim pravima..“

Koje su reakcije roditelja?

Projekt odgojiteljica Anamarije Plenković i Marije Zvono ne samo da je potaknuo djecu na samostalnost u dječjem vrtiću, već i njihovu samostalnost kod kuće.

„Kad je Mila krenula u jaslice u 9. mjesecu - znala je već samostalno jesti, i piti - ali se i u tom pogledu vidi velika promjena. Samostalnija je, prije je znala tražiti pomoć češće, sad pomoć ne želi. Otkako je krenula u jaslice, voli jesti u stolici kao mi (ne u onoj dječjoj), traži da si sama namaze nešto na kruh (doručak/večera), i nekad meni pomaže skuhati - sve hoće 'sama, sama, sama' :). Iznenadilo me kad je počela sama pospremati svoje tanjure i čaše sa stola, i tražiti da ponese na stol prije jela. Voli pomoći i prebrisati stol, pobrisati ako se nešto prolije, i slična čišćenja. Sama sebe obriše nakon jela, nakon bojanja traži da sama obriše ruke, i traži da sama pere ruke (sapun je još malo muči). Voli i pospremiti svoju robicu.

Otkad je u jaslicama, naučila je samostalno obuci i izuti cipele i šlapice, skinuti i obuci jaknu, hlače (nekad naopako :)), čarape, za haljinice i majice se još strpljivo učimo (ne uspije uvijek skinuti, ali pokušava). Isto tako, otkad je u jaslicama samoinicijativno posprema igračkice nakon igranja.

Jos se odvikavamo od pelena, ali kad traži tutu, onda želi samostalno skinuti pelenu i sve 'sama, sama'. Sama traži doma biti u gaćicama (ne svaki dan, ali često).

Iako možda nije vezano uz samostalnost: kako je jedinica, dosta je dugo učila dijeliti i mislim da su jaslice tu pomogle puno, sad čak traži da u vrtić ponese igračke i knjige da se ona i drugi mogu igrati s njima. Isto tako, puno je strpljivija kad se treba čekati red (na igralištu ili u igri).

 

V.B.B.“

Predstavljamo uspješne projekte dječjih vrtića diljem Hrvatske

Pozivamo sve ravnatelje, odgojitelje i roditelje da nastave pratiti predstavljanje uspješnih projekata dječjih vrtića diljem Hrvatske kao inspiraciju i pripremu za novu pedagošku godinu. Projekt "ZNAM, HOĆU, MOGU" odgojiteljica Anamarije Plenković i Marije Zvono iz Dječjih vrtića Dubrovnik predstavlja sjajan primjer kako poticanje samostalnosti može pozitivno utjecati na razvoj djece te kako suradnja s roditeljima igra ključnu ulogu u ostvarivanju tih ciljeva.

Neka nam ovakvi projekti budu poticaj da i dalje radimo na stvaranju poticajnih okruženja za djecu u kojima će se osjećati sigurno, samopouzdano i spremno za suočavanje s novim izazovima. Uzajamno dijeljenje iskustava i ideja pomoći će nam u unapređenju naših vrtića te pružiti najbolje mogućnosti za razvoj i napredak naše djece. S veseljem očekujemo nova iskustva i inspiraciju u budućim predstavljanjima uspješnih projekata dječjih vrtića. Svi zajedno gradimo kvalitetno djetinjstvo i oblikujemo budućnost naše djece.

Previous
Previous

Integracija STEM sadržaja i engleskog jezika uz pomoć CLIL metode

Next
Next

Zaštita osobnih podataka djece u digitalnom dobu: Izazovi i odgovornosti