Integracija STEM sadržaja i engleskog jezika uz pomoć CLIL metode

Pripreme za novu pedagošku godinu odvijaju se u dinamičnom ritmu, a danas predstavljamo inovativan projekt DV Medenjak iz Vinkovaca, koji i tijekom ljeta provodi programe poučavanja engleskog i njemačkog jezika te STEM i CLIL radionice. Razgovarali smo s ravnateljicom vrtića, Valentinom Lovrić koja ističe kako je projekt je označio prekretnicu u pristupu obrazovanju. STEM - znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika te CLIL - sadržajno i jezično integrirano učenje, postali su neizostavan dio svakodnevne interakcije s djecom u DV Medenjak.

Pripreme za početak nove pedagoške godine još su u tijeku. Svakako, nije od viška spomenuti da naš vrtić radi tijekom cijele godine, nemamo ljetnih prekida, pa smo od ove godine počeli s provođenjem ljetnih programa engleskog i njemačkog jezika te STEAM i CLIL radionica kako djeca polaznici ne bi zaboravili naučeno i kako bismo s početkom nove pedagoške godine mogli umjesto ponavljanja naučenog nastaviti nadograđivati znanja.“ govori nam ravnateljica Valentina Lovrić, otkrivajući na koji način se DV Medenjak priprema za novu pedagošku godinu. “Ključ pripreme novih programa za početak pedagoške godine je interes djece i roditelja. Tijekom cijele godine pratimo dječje afinitete, razgovaramo s roditeljima, pratimo novosti u odgojno-obrazovnom radu te skladno tome planiramo nove programe. Ono što je jako važno su i odgojiteljska vijeća na kojima dogovaramo i planiramo rad s djecom uvažavajući prijedloge svih zaposlenica“

Predstavljanje projekta Integracije STEM sadržaja i engleskog jezika pomoću CLIL metode

“Projekt je financiran sredstvima Europske Unije Erasmus+. STEM je kratica za skup aktivnosti koje obuhvaćaju znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. CLIL je inovativni didaktičko-metodički pristup u nastavi. To je sadržajno i jezično integrirano učenje ili, jednostavnije rečeno, poučavanje stranog jezika kroz sadržaje. Konkretno, u ovom našem projektu mi smo koristili CLIL metodu kako bismo s djecom učili engleski jezik tako da smo im upute za provedbu aktivnosti davali na engleskom jeziku.

Projekt je trajao 15 mjeseci, točnije od studenog 2020. zaključno s 2. veljače 2022. Kroz tih 15 mjeseci proveli smo brojne pokuse, eksperimente i znanstvene aktivnosti u našem vrtiću, neke čak i u gradskom parku u Vinkovcima. Održali smo i tri izložbe izvan vrtića, dvije u suradnji s gradskim knjižnicama u Vinkovcima i Otoku i jednu u Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Vinkovcima. Aktivnosti u sklopu projekta odrađivali smo u svim dobnim skupinama pa tako i u onoj najmlađoj, jasličkoj.”

Foto: DV Medenjak

U realizaciji ovog projekta aktivno su sudjelovale četiri odgojiteljice iz DV Medenjak. Kroz programe mobilnosti unutar Erasmus+ programa, ove odgojiteljice su proširile i nadogradile svoja znanja, sudjelujući u edukacijama koje su se održavale u zemljama kao što su Italija, Španjolska, Grčka, Češka i Finska.

Inženjerske teme sve više privlače djevojčice

“Ono što smo primijetili je povećan interes djevojčica za ovakvu vrstu aktivnosti nakon provedbe projekta. Djevojčice su se više uključivale u aktivnosti, ponajviše vezano uz inženjerstvo, na što smo posebno ponosni. Izradili smo i priručnik za STEM u koji smo stavili detaljne upute za neke od aktivnosti koje smo provodili tijekom projekta. Nakon završetka projekta napisali smo kraći program za STEAM i cjelodnevni program engleskog jezika temeljen na CLIL metodi za koje smo dobili suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja“

Pametni uređaji u DV Medenjak

“Djeca ovakvom vrstom aktivnosti razvijaju vježbaju koordinaciju oko-ruka  vježbaju finu motoriku, razvijaju kritičko mišljenje, razvijaju intelektualne sposobnosti, upoznaju se s osnovnim pravilima programiranja, razvijaju logičko mišljenje i sposobnost rješavanja problema. Kroz ovakve aktivnosti djeca spontano uče, aktivno sudjeluju i unapređuju komunikaciju. Djeca uče na zabavan i moderan način, razumijevajući, logično sažimajući i povezujući ponuđene sadržaje. Stjecanjem znanja razvijaju samopouzdanje i komunikacijske vještine s vršnjacima.“

Djeca u ulozi odgojitelja - uvođenje obrnute učionice (flipped classroom)

“Ovaj projekt je donio mnoge dobrobiti za rad našeg vrtića. Jedna od njih su i aktivnosti flipped classroom, tj. obrnuta učionica gdje djeca ulaze u ulogu odgojitelja i prenose znanja o određenim temama na svoje prijatelje i odgojitelje. S tim smo nastavili i nakon završetka projekta jer smo dobili jako dobre povratne informacije od roditelja i djece. Svaki mjesec bismo prema dječjim interesima odabrali jednu temu koju bismo zadali djeci da trebaju pripremiti za određeni dan na način na koji oni to žele prezentirati, tako smo mogli gledati PowerPoint prezentacije, razne plakate, usmeno prenošenje znanja ili čak i praktične aktivnosti na djelu. Roditelji su nam rekli da im se sviđa ovakav način rada jer u pripremanju tih tema provode kvalitetno vrijeme sa svojom djecom.“

Suradnja s roditeljima tijekom cijele godine

Roditelji igraju veliku ulogu u radu vrtića, njihova podrška nam je jako važna. Naša iskustva su vrlo dobra i nadamo se da će tako i ostati.” poručuju nam iz DV Medenjak.

Novi pedagoški program predstavlja se roditeljima početkom godine na roditeljskom sastanku koji uključuje PowerPoint prezentaciju s uključenim Godišnjim programom. Uz roditeljske sastanke, u DV Medenjak, organiziraju se i radionice za roditelje koje pomažu za praćenje i uključivanje roditelja u programe dječjeg vrtića.

Najvažnija je dobra komunikacija, trudimo se poslušati svakog roditelja koji ima nekakvu zamjerku, prijedlog ili pohvalu. Često organiziramo radionice za roditelje s različitim temama, a svakako su važni i individualni razgovori tijekom cijele pedagoške godine.“

Okitoki donosi uspješne projekte dječjih vrtića diljem Hrvatske

Pozivamo sve ravnatelje, odgojitelje i roditelje da nastave pratiti predstavljanje uspješnih projekata dječjih vrtića diljem Hrvatske kao inspiraciju i pripremu za novu pedagošku godinu ali i cjelogodišnji rad.

Projekt poticanja samostalnosti u jaslicama donosi iskustva Dječjih vrtića Dubrovnik, a u slučaju da s nama želite podijeliti zanimljive projekte vašeg vrtića, javite nam se putem e-mail info@okitokiapp.com

Previous
Previous

Posjeti roditeljima na radna mjesta

Next
Next

Poticanje samostalnosti u jaslicama “ZNAM, HOĆU, MOGU”