Razvoj ljubavi prema čitanju kod predškolske djece

Brojna istraživanja pokazuju koliko je važno čitati djeci od najranije dobi. Djeca kojoj se redovito čita brže se razvijaju, između djeteta i odraslog stvara se posebna emocionalna veza, djeca su zainteresiranija za okolinu, brže uče, bolje se snalaze u komunikaciji s drugima, brže razvijaju pred čitalačke vještine.... Stoga čitanje djetetu treba postati dio svakodnevnog života. Odgajatelji u dječjim vrtićima svakodnevno provode razne aktivnosti kojima se potiče ljubav prema čitanju i pisanoj riječi svjesni važnosti svoje uloge u stvaranju pozitivnih navika kod djece pa tako i čitalačkih.

U ovom članku, veselimo se predstaviti iskustva i rezultate projekta koji je realiziran u Dječjim vrtićima Dubrovnik - Gruž. Kroz inicijativu pod nazivom "Čitamo za budućnost", odgojiteljice Tatjana Šoletić i Amra Džanković su nam podijelile dragocjeno iskustvo koje su stekle kroz ovu edukativnu inicijativu.

Suradnja za bolju budućnost: Vrtići i roditelji u zajedničkoj misiji čitanja

U Dječjim vrtićima Dubrovnik, kao i u mnogobrojnim vrtićima Hrvatske, suradnja i posjeti gradskim knjižnicama dio su redovnog pedagoškog programa. Razgovarajući s polaznicima, odgojiteljice su shvatile kako jako malen broj djece čita kod kuće s roditeljima. To ih je potaknulo na daljnje razgovore s roditeljima, koji velikim dijelom nisu bili upoznati s važnošću razvoja i poticanja ljubavi prema čitanju od najranije dobi.

Postavljajući ciljeve projekta imali smo na umu da su roditelji prvi odgojitelji svoje djece i da nam je njihova podrška i aktivno uključivanje u projekt izuzetno važno.“ govore nam odgojiteljice. „Ciljevi projekta bili su poticati kod djece pozitivne osjećaje i stavove prema čitanju te osvijestiti kod roditelja važnost čitanja djeci od najranije dobi.”

Kutak mašte: Udobno utočište za čitanje u našem vrtiću

„Na samom početku projekta postavili smo pitanje „Što je to knjižnica?“ i kako su odgovori bili jako oskudni odlučili smo posjetiti Narodnu knjižnicu Grad. Knjižničarka je  upoznala djecu sa samim pojmom knjižnice, njenom funkcijom, razgledali smo dječji odjel, čitaonicu i na kraju se i sami učlanili te dobili svoju iskaznicu. Djeca su se osjećala jako važna te su po povratku prepričavala svoje doživljaje.“

„Nakon posjeta knjižnici formirali smo knjižnicu u našem vrtiću. Uključili smo roditelje koji su nam pomogli sakupiti veliki broj novih slikovnica. S djecom smo izradili i ukrasili police, iz odgojnih skupina smo premjestili klupice , mali kauč i sve ukrasili šarenim jastucima imajući na umu koliko je važno da se djeca osjećaju ugodno u novom centru.“

Foto: DV Dubrovnik

Kako su djeca prilikom posjete Narodnoj knjižnici Grad naučila da svaka prava knjižnica ima svoje članske iskaznice, tako su odlučili i za svoju napraviti iskaznice svakom djetetu. Naučili su i kako knjižnice imaju pravila ponašanja pa su s odgojiteljicama dogovorili pravila nove vrtićke knjižnice.

Ivan je napravio članske iskaznice - Foto: DV Dubrovnik

I vrtićka knjižnica ima svoja pravila ponašanja - Foto: DV Dubrovnik

Dijeljenje znanja: Gostovanja i kvizovi

Tijekom trajanja projekta važno nam je bilo imati potporu roditelja u onome što radimo, a kako je jedan od ciljeva bio i osvijestiti kod roditelja važnost čitanja od najranije dobi roditelji su bili aktivno uključeni u sve aktivnosti našega projekta. Odmah na početku organizirali smo roditeljski sastanak kojega je vodila doktorica, pedijatrica Marija Radonić, začetnica projekta Rođeni za čitanje koji je krenuo iz dubrovačke bolnice, a ovog proljeća postao i Nacionalni projekt poticanja čitanja kod djece od najranije dobi. Doktorica je upoznala roditelje s važnim činjenicama i istraživanjima koja pokazuju zašto je važno čitati djeci već od rođenja, a mi odgojiteljice upoznale smo ih s našim projektom kojega provodimo u vrtiću.„

U vrtić smo pozvali Mirelicu Pričlicu, novinarku koja ima emisiju na lokalnoj televiziji gdje s djecom čita priče. Djeci je bio doživljaj upoznati Mirelicu i zajedno pričati najdraže bajke i priče.„

Roditelji su se također uključili i redovno provodili vrijeme čitajući s djecom u vrtiću. Kako bi odgojiteljice potaknule što uspješnije provođenje projekta osmislile su i dodatne aktivnosti poput kviza „Pogodite što smo čitali ovaj vikend?“.

Izražavanje kroz likovnu umjetnost: Djeca otkrivaju svoje doživljaje

„Tijekom trajanja projekta djeca su svoje doživljaje izražavala raznim aktivnostima, a najdraži im je bio likovni izričaj. Djeca su crtala, slikala, modelirala, ukrašavala knjižnicu, skupine i zajedničke prostore. Smišljala su svoje priče, izrađivali slikovnice….“

Kroz ovu kreativnu inicijativu,  djeca su oživjela svoje ideje i utvrdila znanja koja su stekla putem projekta "Čitamo za budućnost". Njihove maštovite priče i vlastite slikovnice postale su nositelji novih znanja i ljubavi prema čitanju.

Učenje kroz stvaranje, kao što je to slučaj s likovnim izričajem u ovom projektu, omogućuje dublje razumijevanje i usvajanje informacija.

Foto: DV Dubrovnik

Čitanje bez granica: Kako je čitanje postalo neizostavan dio vrtićkog života

Čitanje je postalo sastavni dio našeg života u vrtiću i čitalo se u raznim prilikama i aktivnostima: čitali smo u knjižnici, „lutkama na pikniku“, „lutkama prije spavanja“, čitali smo u tihim centrima, ali i u građevnom centru. Čitali smo uvijek i svugdje….
— DV Dubrovnik - Gruž

„Redovito smo odlazili u „pravu“ knjižnicu kako su je zvala djeca. Posuđivali smo i vraćali slikovnice jednom tjedno. Ali kao i svima, i nama se dogodilo da smo jednom zakasnili. Djeca su naučila kako se mora poštovati rok vraćanja knjiga ili moraju platiti zakasninu.

Djeca su svaki dan donosila svoje slikovnice u želji da baš njihovu pročitamo. Dogovorili smo zajedničko vrijeme čitanja slikovnica, nakon popodnevne užine. Svi koji su željeli sudjelovati, okupili bi se u zajedničkoj knjižnici u hodniku.

U dječjem vrtiću, usvojili su i neka nova saznanja:

  • Čitam da naučim mala slova, lijepo i odlično se osjećam dok čitam.

  • U knjižnici je mir, poštuju se pravila. Tiho je i zabavno.

  • Slikovnicu možeš ponijeti i ispred zgrade i čitati s prijateljima. Možeš je ponijeti i na kupanje.

  • Možeš čitati kada ti je dosadno, a možeš i s nekim.

“Po izjavama djece, ali i po njihovom ponašanju prema slikovnicama vidimo da smo ostvarili svoj cilj. Djeca se osjećaju ugodno, čitanje smatraju zabavnim, a roditelji su svojim aktivnim sudjelovanjem u raznim aktivnostima našeg projekta pokazali koliko ozbiljno shvaćaju važnost ciljeva koje smo željeli  postići. Mi odgajatelji smo osvijestili da roditeljima trebamo posebno skrenuti pažnju na neke stvari za koje znamo  da su važne za dobrobit djece bez obzira koliko one bile opće poznate.

Iduću pedagošku godinu planiramo raditi na istim ciljevima jer smatramo da je ovo tema koja u današnje vrijeme globalne ekranizacije i digitalizacije zaslužuje punu pažnju svih nas, kako roditelja tako i odgajatelja u predškolskim ustanovama. Kao što projekt „Rođeni za čitanje“ uključuje sve pedijatre da potiču čitanje već od djetetovih šest mjeseci života, tako smo i mi kao predškolske ustanove sljedeći koji trebaju nastaviti raditi na poticanju čitanja kod djece od najranije dobi.“

Pridružite se Okitoki zajednici i podijelite svoje uspješne projekte!

Učinite svoj vrtić dijelom inspirativne mreže dječjih vrtića diljem Hrvatske! Okitoki je platforma koja povezuje stručnjake za predškolski odgoj, ravnatelje, odgojitelje i roditelje u zajedničkom cilju poticanja razvoja djece. Vaši projekti mogu nadahnuti mnoge.

Slobodno nam se javite putem e-maila na info@okitokiapp.com i podijelite svoje iskustvo.

Previous
Previous

Sigurna digitalna platforma za zaštitu osobnih podataka u dječjim vrtićima

Next
Next

Posjeti roditeljima na radna mjesta