Posjeti roditeljima na radna mjesta

Nova pedagoška godina uskoro počinje a ravnatelji, odgojitelji i stručni suradnici u dječjim vrtićima pripremaju nove planove i promjene koje će je oblikovati. Svaki početak, pa tako i predškolskih programa, pun je prilika i izazova.

Primjer dječjeg vrtića Maleni talenti iz Zagreba, vjerno pokazuje kako se ponekada, odlične ideje odgojitelja ili novi programi, ne realiziraju ali mogu postati neočekivani izvor inspiracije. Odgojiteljice Antonija Matić i Paula Josipović, spremno su podijelile svoja iskustva s projektom koji nije naišao na interes i zanimanje djece ali i kako su došli do nove ideje – projekta “Posjeti roditeljima na radna mjesta”, koji je obogatio iskustva i znanje djece jednako kao i roditelja.

Inspirativno okruženje za početak pedagoške godine

„Sa završetkom pedagoške godine, kod nas se u vrtiću događaju mnoge promjene koje obuhvaćaju i one prostorno-materijalnog okruženja. Glavna od njih je promjena sobe dnevnog boravka za novu pedagošku godinu. Samim time, djeca dolaze u novi prostor koji je potrebno oblikovati i urediti prema njihovim potrebama. Početkom rujna, sobu uredimo i opremimo poticajima primjerenima dobi djece. U svakom uređenju, krećemo od individualnih potreba i interesa djece te je tako važno s djecom stvoriti ozračje koje će to omogućiti.“

„Naravno, svaka pedagoška godina nosi sa sobom neke nove ideje, tako i one projektne. Mi kao odgojitelji smo ti koji bismo djecu trebali usmjeriti na provođenje nekog projekta, no važno je naglasiti kako niti jedan projekt ne smijemo i ne možemo provesti ako djeca ne pokažu dovoljan interes. Puno puta naši planovi ne dođu do faze realizacije, međutim, ako pratimo interese djece, sa sigurnošću mogu reći kako će svaki projekt biti uspješan.“

Što ako novi projekt ne zaživi? Osluškivanjem potreba i interesa djece do sjajnih novih ideja

U predškolskom odgoju fleksibilnost je ključna, podsjećaju nas odgojiteljice Antonija Matić i Paula Josipović. Otkrivamo kako je književni projekt prerastao u projekt posjete roditeljima na radnom mjestu, osluškujući želje, potrebe ali i interes polaznika i njihovih roditelja.

Prošle smo pedagoške godine započeli s dva projekta. Jedan od njih potaknut je pričom o Šegrtu Hlapiću te smo planirale nastaviti s proučavanjem književnog opusa Ivane Brlić Mažuranić, uz prigodne aktivnosti i izlete. Međutim, djeca nisu pokazala interes te smo projekt ubrzo prekinuli.

Odgojiteljice su primijetile kako djeca međusobno razgovaraju o radnim mjestima svojih roditelja što ih je potaknulo na novu ideju. Ubrzo nakon prve posjete, sve više roditelja htjelo se uključiti i pokazati svoja radna mjesta ali i podijeliti važna znanja o svom poslu s cijelom skupinom.

Nakon jednog dječjeg razgovora o roditeljskim zanimanjima, izrodio se predivan projekt 'Posjeti roditeljima na radna mjesta'. Roditeljima je postavljena obavijest u garderobni prostor te na aplikaciju Okitoki te su se mogli predbilježiti za planiranje i organizaciju posjeta skupine na njihovo radno mjesto. Ubrzo su roditelji pokazali velik interes te smo krenuli s posjetima. Tako smo posjetili Vladu Republike Hrvatske, Croatia banku, Stomatološku polikliniku Jovičević, Tvornicu Zvijezda, Glazbenu školu Pavla Markovca, Tvornice Neva i Magdis, Restoran Gabreku 1929., Medicinski fakultet HKS-a, Hotel Mövenpick, Korporativni ured Operando, Dermatološku polikliniku Estera, Amadria Park hotel Capital te Policijsku akademiju.

Roditelji koji nas nisu mogli ugostiti na radnim mjestima, posjetili su nas u vrtiću te čitali priče ili s djecom pekli kolače. Također, jedna je mama organizirala zajednički posjet Zoološkom vrtu u Zagrebu.

Posjet stomatološkoj poliklinici - DV Maleni Talenti

Pripreme za posjet tvorničkom pogonu - DV Maleni talenti

Posjet hotelu - DV Maleni talenti

Na webinaru „Inspiracija za pripremu nove pedagoške godine“ odgojiteljice su podijelile raznolike doživljaje djece s posjeta različitim radnim mjestima roditelja. Između ostalog naučili su koja hrane je dobra a koja loša za naše zube, kako se rade poznati kolačići iz dućana, čemu služi zavoj i kako previti ranu ili kako se dočekuju gosti u hotelu s pet zvjezdica.

U provedbi projekta sudjelovale su dvije odgojiteljice dječjeg vrtića Maleni talenti, 23 djece u dobi od 5-7 godina te roditelji i njihovi suradnici na radnim mjestima. Cilj je bio upoznati roditelje i njihova zanimanja kroz posjet radnim mjestima, u suradnji s roditeljima osmisliti kvalitetno provođenje vremena s djecom na radnom mjestu roditelja, stjecati nova iskustva dolaskom u novu sredinu te omogućiti djeci učenje i istraživanje vlastitom aktivnošću.

„Provođenjem projekta kraju, uočile smo brojne benefite za djecu: kroz direktna iskustva djeca su stekla nova znanja o zanimanjima svojih roditelja te se upoznala s njihovom radnom sredinom. Djeca su počela uspoređivati zanimanja, rado govoriti o svojim roditeljima, planirati odlaske k njima i pokazivati znatiželju u odnosu na druge. Poboljšane su komunikacijske kompetencije djece, a obrazovni potencijal obogaćen je nakon svakog posjeta  (razgovorima nakon crtanja saznali smo što su djeca novo usvojila).

Odgojiteljice otkrivaju koliko je provođenje ovog projekta osnažilo suradnju s roditeljima i njihovo povjerenje.

Važan savjet za uspješno provođenje novih programa je. „Fokus na individualne potrebe djeteta, kao i cijele skupine. Ako postoje, usmjeriti se na konkretne stvari koje želimo ove godine poticati. “

Komunikacija i predstavljanje novih projekata roditeljima

Početak pedagoške godine u DV Maleni talenti počinje individualnim roditeljskim sastancima, upoznavanju programa i rada te periodom adaptacije za nove polaznike. Za polaznike koji su već boravili u vrtiću, organizira se informativan roditeljski sastanak u rujnu, gdje zajedno prolaze kroz sve važne informacije o pedagoškoj godini koja slijedi.

Pedagoški program roditeljima se detaljno prezentira putem web stranice vrtića, na inicijalnom razgovoru tijekom upisa djeteta u vrtić, putem powerpoint prezentacije tijekom roditeljskog sastanka na početku svake pedagoške godine. U našem vrtiću djeca imaju  mogućnost sudjelovanja u razvojno poticajnim programima (kognitivni razvoj, istraživački program, razvoj fine motorike, glazbeni program), programu male škole (program predškole, program ranog čitanja i mali matematičari), programu ranog učenja engleskog jezika, sportskom programu (program plivanja, program u dvorani, dodatni programi poput škole rolanja ili klizanja) te poticati razvoj emocionalnih vještina i mindfulness (fokus, pažnja, svijest o tijelu i nošenje sa stresom).“

Stalna i dinamična interakcija s roditeljima tijekom cijele godine neizostavna je i ključna za izgradnju povjerenja te uspješan razvoj i obrazovanje njihove djece.

„Smatramo kako nam je kao odgojiteljima u cilju stvoriti odnos koji se temelji na obostranom povjerenju. Kao najvažniju stavku ovdje bismo istaknule iskrenost te izmjenu konkretnih i sažetih informacija. Nakon uspostavljanja bazičnog odnosa, s roditeljima gradimo partnerski odnos te omogućujemo aktivno sudjelovanje u životu djeteta u vrtiću. Kao vrlo važan aspekt suradnje s roditeljima, bitno je istaknuti i povratne informacije o djetetu koje roditelji dobiju na individualnim sastancima, a putem individualnog praćenja djeteta te izvještaja o djetetovom  razvoju. Također, završne su svečanosti dobar način gdje se i roditelji mogu uključiti u pripremu djece za npr. javni nastup. “

Kroz projekt "Posjeti roditeljima na radna mjesta", djeca su imala priliku učiti kroz iskustvo i primjenu u stvarnom životu - DV Maleni Talenti

Važnost učenja van dječjeg vrtića

Učenje je uvijek najučinkovitije kada se odvija kroz iskustvo i primjenu u stvarnom životu. Kroz projekt "Posjeti roditeljima na radna mjesta", djeca su imala priliku upravo to iskusiti. Ovo iskustvo nije samo ojačalo vezu između djece i roditelja, već je i otvorilo vrata neprocjenjivim lekcijama. Kako djeca svjedoče trudu i posvećenosti svojih roditelja na radnom mjestu, stvaraju dublje razumijevanje za njihove svakodnevne napore. Pored toga, susreti s različitim radnim okruženjima potiču znatiželju i potrebu za istraživanjem.

Kroz ovaj projekt, odgojiteljice Antonija Matić i Paula Josipović prepoznale su i primijenile važnost učenja koje se događa izvan učionice ili dječjeg vrtića. Učenje od roditelja nije samo formalno, već i neformalno obrazovanje koje igra ključnu ulogu u cjelokupnom razvoju djeteta.

Kroz ovakve interaktivne i praktične projekte, djeca grade svoje znanje, razvijaju vještine kritičkog razmišljanja, postavljanja pitanja i promatranja svijeta oko sebe.

Okitoki donosi uspješne projekte dječjih vrtića diljem Hrvatske

Pružite svoj doprinos zajednici uspješnih projekata dječjih vrtića diljem Hrvatske! Okitoki je digitalna platforma za dječje vrtiće ali i zajednica koja okuplja stručnjake za predškolski odgoj, roditelje i vrtiće koji dijele znanja i iskustva te inspirirataju jedni druge.

Rastemo povezani!

Projekte i iskustva vaših dječjih vrtića možete podijeliti s nama putem e-maila info@okitokiapp.com

Previous
Previous

Razvoj ljubavi prema čitanju kod predškolske djece

Next
Next

Integracija STEM sadržaja i engleskog jezika uz pomoć CLIL metode